Efter 50 år : denna chockerande upptäckt gjorde honom miljonär (se bilden !)

Gigantisk guldklump "Golden Beauty" säljs för miljoner efter 50 år
Gigantisk guldklump "Golden Beauty" säljs för miljoner efter 50 år

I världen av unika skatter och extraordinära fynd står **”Golden Beauty”** i en klass för sig. Denna massiva guldklomp, som upptäcktes 1979 i västra Australien, har varit gömd från offentligheten i nästan fem decennier. Nu kommer denna geologiska raritet äntligen att auktioneras ut med ett utgångspris på över 400 000 dollar, men experter förutspår att priset kan överstiga en miljon dollar.

En historisk upptäckt i de australiska guldfälten

Det var under en avslappnad promenad med metalldetektorer som paret John och Frances Aggiss gjorde sitt livs fynd i Kalgoorlie-regionen i västra Australien. Året var 1979 och vad de upptäckte skulle komma att betraktas som **en av de mest imponerande guldklumparna** som någonsin hittats i området. Den enorma guldklumpen, senare döpt till “Golden Beauty”, mäter hela 19 centimeter i diameter och väger över 4 kg, vilket motsvarar 15,52 troy ounces.

Ägarna har varit ytterst selektiva med att visa upp denna skatt för allmänheten under de senaste årtiondena. *Golden Beauty har mestadels förvarats säkert och endast tagits fram vid särskilda utställningar*, vilket har bidragit till dess mystik och ökande värde. Efter att ha bevarat denna ovärderliga skatt i fyra decennier har makarna Aggiss nu beslutat att det är dags för guldklumpen att byta ägare.

Guldklumpens exceptionella värde överskrider dess materiella vikt

Vad som gör **Golden Beauty särskilt värdefull** är inte bara dess innehåll av ädelmetall utan även dess sällsynthet. Craig Kissick, auktionsförrättaren som ansvarar för försäljningen, beskriver objektet som “ett historiskt vittnesbörd” enligt uttalanden från AS Money. *”Det är en ära att kunna presentera ett så betydelsefullt stycke för världen”*, förklarar han.

Kissick betonar att guldklumpens värde sträcker sig långt bortom dess materiella värdering: **”Golden Beauty är värd mycket mer än sin vikt i guld.”** Han jämför dess sällsynthet med en diamant på fem karat och påpekar att en guldklomp av denna kaliber är ännu mer ovanlig. Detta beror delvis på att nästan allt guld som utvinns omsmälts och raffineras för att tillverka föremål som mynt och smycken.

Experter uppskattar att allt guld som hittills har utvunnits i världen skulle kunna passa i en kub med sidor på cirka 22 meter. Av detta guld finns mycket lite kvar i sitt naturliga tillstånd, vilket ytterligare ökar värdet på en sådan välbevarad guldklomp.

Geologisk raritet går under klubban efter 50 år

Den kommande auktionen har väckt stort intresse bland samlare och investerare världen över. **Utgångspriset på över 400 000 dollar** speglar guldklumpens exceptionella karaktär, men många bedömare förväntar sig att det slutliga priset kan överstiga en miljon dollar, med tanke på föremålets unika natur och historiska betydelse.

*Denna typ av försäljning är extremt ovanlig på den internationella marknaden*, särskilt med tanke på guldklumpens storlek och perfekta bevarande. För samlare representerar “Golden Beauty” inte bara en investering utan också ett stycke naturhistoria och ett vittnesmål om människans fascination för guld genom århundradena.

Den slutliga försäljningssumman för denna gyllene skönhet återstår att se, men en sak är säker – när klubban faller kommer ett nytt kapitel att skrivas i historien om en av de mest spektakulära guldklumpar som någonsin hittats. Efter ett halvt sekel i familjen Aggiss ägo är **Golden Beauty** redo att träda fram i rampljuset igen, denna gång som föremål för en historisk auktion som guld- och mineralsamlare världen över kommer att följa med spänning.